כיצד לחזק את רמת המסוגלות של הילד שלכם

כיצד לחזק את המסוגלות העצמית של ילדכם?

ראשית כדאי שתדעו: ברוב המקרים ילדים רוכשים את המידע על יכולותיהם מתוך התנסות אישית או באמצעות צפייה באדם אחר או בקבוצה (בפרט כזו המעוררת הזדהות אצל הילד או הילדה).

ראוי לציין כי הגברת מסוגלות אישית על ידי צפייה באחרים לרוב אינה מוטמעת והיא עשויה להיות לטווח הקצר ומאופיינת בהשפעה נמוכה יחסית. הטמעת רמת מסוגלות גבוהה נובעת מייחוס עצמי של הילד לפעולות ותהליכים אותן הוא מבצע.

קיימים מצבים רבים בהם הורים מנסים להעלות את רמת המסוגלות של ילדיהם. הם עושים זאת בדרך שכנוע. הם פונים אל הילד או הילדה ואומרים להם שהם יכולים לבצע פעולה כזו או אחרת.

לדוגמא:
"נו… אתה בטוח יכול לעשות את שיעורי בית בחשבון…. תראה כמה זה קל לך… או אתה מסוגל ל…..או, תראה אני אפילו לא מסוגל/ת לעשות את זה. אתה בטוח יכול…."

שכנוע חיובי מתוך רצון לעידוד הוא מבורך ועשוי להגביר את המוטיבציה ואף את רמת המסוגלות אך אלו עשויים להימשך לתקופה קצרה אם אינן טומנות בחובן הצלחות, חוויה חיובית או עניין. ילד רוכש את הידע האישי שלו באמצעות חקר אישי ואתגר.

מסוגלות עצמית תלויה בייחוס העצמי שהילד מעניק לעצמו והיא נוצרת על ידי חוויות והתנסות אישית של הפרט.

התנסות אישית בפעולה כזו הדורשת השקעת מאמץ ואינה מאפיינת את אזור הנוחות של הילד. חוויה מסוג זה היא זו שתגביר ותסייע להטמיע את רמת המסוגלות.

להלן 10 פעולות המסייעות להגברת המסוגלות של הילד:

  1. סביבה תומכת
  2. חוסר שיפוטיות
  3. סביבה מאפשרת
  4. משוב על ערכים כגון, מאמץ, התמדה וניסיון
  5. אוטונומיה לילד בבחירת מטרותיו
  6. מיקוד בתהליך ולא בתוצאה
  7. גישה חיובית (אופטימיות)
  8. חיזוק מיומנויות אישיות
  9. התמקדות בחוזקות
  10. מתן אפשרות להצבת מטרות קרובות מאשר רחוקות